Skip to content

1205 Main StreetAsbury Park, NJ 07712

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jun 14, 1999

Property Information

Block2801
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage8,528
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$302,200
32%
Improvement Value:$631,900
68%
Total Assessment$934,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,339+4.6%
2024$12,753+9.8%
2023$11,618-1.4%
2022$11,781-2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5842, Page 381

Property Built

Built

Year Built: 1940