Skip to content

1206 Bond StreetAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block2803
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,040
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$422,600
77%
Improvement Value:$125,400
23%
Total Assessment$548,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,942+44.7%
2024$5,487+25.4%
2023$4,375+6.5%
2022$4,108+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920