Skip to content

1401-1407 Main StreetAsbury Park, NJ 07712

Built 1976
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 17, 2018

Property Information

Block2901
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
DescriptionDUNKIN DONUTS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$718,800
59%
Improvement Value:$498,600
41%
Total Assessment$1,217,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,259+2.3%
2024$18,821-2.2%
2023$19,235+25.4%
2022$15,339-4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1976