Skip to content

601 Bangs Ave, Unit 101Asbury Park, NJ 07712

Commercial

Last Sale Price
$1,691,000
Last Sale Date
Jul 2, 2019

Property Information

Block2505
Lot4.101
QualifierC0101
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
DescriptionPASCALE+SABINE
Dwellings1
ZoningCBDM
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$425,400
30%
Improvement Value:$992,700
70%
Total Assessment$1,418,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,365+12.6%
2024$18,980+29.2%
2023$14,696-1.7%
2022$14,948+0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,691,000

From:

To:

DeedBook 9356, Page 3539NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/5/2019