Skip to content

508 Cookman Ave, Unit 101Asbury Park, NJ 07712

Commercial

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Sep 12, 2014

Property Information

Block3105
Lot9.01
QualifierC0101
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionJOES SURF SHACK
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$379,900
30%
Improvement Value:$886,400
70%
Total Assessment$1,266,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,079+12.6%
2024$16,949+18.4%
2023$14,316+2.3%
2022$13,991-2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

DeedBook 9083, Page 3724Recorded10/1/2014

Property Sale

SaleMulti
$745,000
DeedBook 8629, Page 2406