Skip to content

1035 Third AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 17, 2008

Property Information

Block301
Lot28
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$433,000
67%
Improvement Value:$209,800
33%
Total Assessment$642,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,345+13.3%
2024$8,248+19.6%
2023$6,897+6.8%
2022$6,459+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900