Skip to content

909 Third AvenueAsbury Park, NJ 07712

Vacant Land

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Dec 29, 2021

Property Information

Block302
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,459
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,695+41.7%
2024$4,018+29.2%
2023$3,111+5.5%
2022$2,948+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 9571, Page 4387NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded1/13/2022