Skip to content

901 Third AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1929
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 24, 2005

Property Information

Block302
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class---
Description1SBR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,376
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,400
55%
Improvement Value:$178,000
45%
Total Assessment$395,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,050+3.7%
2024$5,833+8.0%
2023$5,400-0.8%
2022$5,443-2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1929