Skip to content

921 Third AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 10, 2012

Property Information

Block302
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2SCB2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$353,800
71%
Improvement Value:$146,100
29%
Total Assessment$499,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,920+6.4%
2024$6,502+22.7%
2023$5,298+6.5%
2022$4,972+4.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 5408, Page 923

Property Built

Built

Year Built: 1920