Skip to content

1001 Second Ave, Unit 109Asbury Park, NJ 07712

Built 2010

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
May 31, 2012

Property Information

Block304
Lot3.07
QualifierC0109
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,096
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,100
30%
Improvement Value:$366,700
70%
Total Assessment$523,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,533+10.5%
2024$6,816+29.1%
2023$5,279+2.3%
2022$5,158+13.6%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

DeedBook 8956, Page 6477NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/29/2012

Property Built

Built

Year Built: 2010