Skip to content

1001 Second Ave, Unit 306Asbury Park, NJ 07712

Built 2010

Last Sale Price
$359,900
Last Sale Date
Oct 9, 2014

Property Information

Block304
Lot3.30
QualifierC0306
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,843
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$249,600
30%
Improvement Value:$582,500
70%
Total Assessment$832,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,447+10.5%
2024$10,358+29.2%
2023$8,020+2.3%
2022$7,837+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$359,900

From:

To:

Sq Ft1,843DeedBook 9085, Page 313Recorded10/15/2014

Property Built

Built

Year Built: 2010