Skip to content

1001 Second Ave, Unit 301Asbury Park, NJ 07712

Built 2010

Last Sale Price
$399,900
Last Sale Date
Jul 11, 2014

Property Information

Block304
Lot3.25
QualifierC0301
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,047
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$261,900
30%
Improvement Value:$611,000
70%
Total Assessment$872,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,007+10.5%
2024$10,865+29.2%
2023$8,412+2.3%
2022$8,222+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$399,900

From:

To:

Sq Ft2,047DeedBook 9074, Page 8223Recorded7/28/2014

Property Built

Built

Year Built: 2010