Skip to content

407 Sixth Avenue, Unit 4Asbury Park, NJ 07712

Built 2004

Last Sale Price
$192,000
Last Sale Date
Sep 13, 2004

Property Information

Block3602
Lot14.04
QualifierC0004
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage579
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,400
30%
Improvement Value:$259,900
70%
Total Assessment$371,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,490+38.2%
2024$3,973+23.8%
2023$3,211+10.4%
2022$2,909+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 8407, Page 6365

Property Built

Built

Year Built: 2004