Skip to content

1001 Second Ave, Unit 205Asbury Park, NJ 07712

Built 2010

Last Sale Price
$326,000
Last Sale Date
Sep 10, 2017

Property Information

Block304
Lot3.21
QualifierC0205
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,723
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,800
30%
Improvement Value:$452,100
70%
Total Assessment$645,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,290+10.5%
2024$8,406+34.5%
2023$6,247+2.3%
2022$6,106+7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$326,000

From:

To:

Sq Ft1,723DeedBook 9253, Page 7329Recorded10/16/2017

Property Built

Built

Year Built: 2010