Skip to content

1001 Second Ave, Unit 114Asbury Park, NJ 07712

Built 2010

Last Sale Price
$327,500
Last Sale Date
Feb 24, 2015

Property Information

Block304
Lot3.02
QualifierC0114
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,718
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,800
30%
Improvement Value:$461,700
70%
Total Assessment$659,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,486+10.5%
2024$8,582+29.1%
2023$6,645+2.3%
2022$6,494+6.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$327,500

From:

To:

Sq Ft1,718DeedBook 9101, Page 8485Recorded3/2/2015

Property Built

Built

Year Built: 2010