Skip to content

521 Cookman Ave, Unit 202Asbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Sep 29, 2020

Property Information

Block3101
Lot7.03
QualifierC0202
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,567
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,600
30%
Improvement Value:$528,600
70%
Total Assessment$755,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,378+12.5%
2024$10,109+18.4%
2023$8,538+10.3%
2022$7,738+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft1,567DeedBook 9456, Page 6223Recorded11/10/2020

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,567DeedBook 9214, Page 7444Recorded2/27/2017

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,567DeedBook 9098, Page 6708Recorded2/3/2015

Property Sale

SaleMulti
$318,000
DeedBook 8899, Page 1660

Property Built

Built

Year Built: 1920