Skip to content

527 Bangs AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 30, 2020

Property Information

Block3101
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage11,704
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,541,000
10%
Improvement Value:$14,210,300
90%
Total Assessment$15,751,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$247,649+989.8%
2024$22,725-44.2%
2023$40,740-0.9%
2022$41,125+21.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,800,000

From:

To:

DeedBook 9081, Page 153Recorded9/12/2014

Property Built

Built

Year Built: 1930