Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
516 Cookman Ave, Unit 1Asbury Park, NJ 07712
Commercial
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 23, 2010
Property Information
Block3105
Lot8.01
QualifierC0101
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$558,800
30%
Improvement Value:$1,303,800
70%
Total Assessment$1,862,600
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $28,889 | +12.6% |
| 2024 | $25,665 | +18.4% |
| 2023 | $21,678 | +0.3% |
| 2022 | $21,609 | -2.4% |
Property History
No events match the selected filters.