Skip to content

300 Cookman Ave, Unit 220Asbury Park, NJ 07712

Built 2007

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Feb 17, 2016

Property Information

Block3207
Lot2.14
QualifierC0220
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,370
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,500
10%
Improvement Value:$571,200
90%
Total Assessment$634,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,562+994.7%
2024$873+18.6%
2023$736+0.3%
2022$734-1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,370DeedBook 9153, Page 2950NU CodeFarmland / exempt (33)Recorded2/19/2016

Property Sale

SaleMulti
$485,900
DeedBook 8693, Page 1455

Property Built

Built

Year Built: 2007