Skip to content

512 First Ave, Unit 201Asbury Park, NJ 07712

Built 2007

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Nov 23, 2012

Property Information

Block3304
Lot2.04
QualifierC2201
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,365
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,100
30%
Improvement Value:$471,500
70%
Total Assessment$673,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,959+12.6%
2024$8,848+18.4%
2023$7,473+5.3%
2022$7,095+5.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,365DeedBook 8986, Page 534Recorded12/14/2012

Property Built

Built

Year Built: 2007