Skip to content

300 Cookman Ave, Unit 303Asbury Park, NJ 07712

Built 2007

Owner
---
Last Sale Price
$1,125,000
Last Sale Date
Jul 28, 2025

Property Information

Block3207
Lot3.02
QualifierC0303
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,801
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,200
10%
Improvement Value:$937,800
90%
Total Assessment$1,042,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,700+994.3%
2024$1,435+18.7%
2023$1,209+7.9%
2022$1,120-8.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,125,000
Sq Ft1,801DeedBook 9750, Page 3586Recorded8/8/2025

Property Sale

Sale
$545,000

From:

To:

Sq Ft1,801DeedBook 9112, Page 2803NU CodeFarmland / exempt (33)Recorded5/11/2015

Property Sale

SaleMulti
$569,000
DeedBook 8725, Page 6833

Property Built

Built

Year Built: 2007