Skip to content

300 Cookman Ave, Unit 302Asbury Park, NJ 07712

Built 2007

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Sep 17, 2018

Property Information

Block3207
Lot3.31
QualifierC0302
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage2,237
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,700
10%
Improvement Value:$1,175,800
90%
Total Assessment$1,306,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,685+994.8%
2024$1,798+24.1%
2023$1,449+0.3%
2022$1,444-2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

Sq Ft2,237DeedBook 9313, Page 7743NU CodeFarmland / exempt (33)Recorded9/27/2018

Property Sale

SaleMulti
$699,900
DeedBook 8686, Page 5775

Property Built

Built

Year Built: 2007