Skip to content

309 Lake AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 2007

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Feb 27, 2015

Property Information

Block3207
Lot1.21
QualifierC0021
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage2,189
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,500
10%
Improvement Value:$1,264,800
90%
Total Assessment$1,405,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,212+1026.1%
2024$1,795+34.8%
2023$1,332+0.3%
2022$1,328-2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000

From:

To:

Sq Ft2,189DeedBook 9102, Page 3914NU CodeFarmland / exempt (33)Recorded3/4/2015

Property Sale

SaleMulti
$530,000
DeedBook 8823, Page 5396

Property Built

Built

Year Built: 2007