Skip to content

521 Cookman Ave, Unit 203Asbury Park, NJ 07712

Built 2010

Last Sale Price
$735,000
Last Sale Date
Jun 9, 2005

Property Information

Block3101
Lot7.04
QualifierC0203
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,220
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$309,700
30%
Improvement Value:$722,700
70%
Total Assessment$1,032,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,554+12.6%
2024$13,818+18.4%
2023$11,671+10.3%
2022$10,578+5.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

SaleMulti
$735,000
DeedBook 8474, Page 3498