Skip to content

510 Monroe Ave, Unit 304Asbury Park, NJ 07712

Built 2007

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 19, 2023

Property Information

Block3208
Lot3.13
QualifierC0304
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class2
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage839
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,700
30%
Improvement Value:$414,800
70%
Total Assessment$592,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,926+7.4%
2024$8,308+7.6%
2023$7,718+5.3%
2022$7,328+9.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$499,000

From:

To:

Sq Ft839DeedBook 9584, Page 3424Recorded3/15/2022

Property Sale

Sale
$219,000

From:

To:

Sq Ft839DeedBook 8951, Page 29Recorded5/25/2012

Property Built

Built

Year Built: 2007