Skip to content

521 Cookman Ave, Unit 101Asbury Park, NJ 07712

Commercial

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Feb 28, 2005

Property Information

Block3101
Lot7.01
QualifierC0101
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionSWEETWATER/SBYS
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$287,900
30%
Improvement Value:$671,700
70%
Total Assessment$959,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,883+12.6%
2024$13,223+18.4%
2023$11,169+2.3%
2022$10,915-4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$450,000
DeedBook 8451, Page 2910