Skip to content

501 Grand Avenue Unit 103Asbury Park, NJ 07712

Commercial

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Apr 5, 2017

Property Information

Block3208
Lot5.03
QualifierC0103
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,870
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,000
30%
Improvement Value:$499,300
70%
Total Assessment$713,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,748+12.6%
2024$9,548+18.4%
2023$8,064+3.3%
2022$7,806-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft1,870DeedBook 9221, Page 5163Recorded4/10/2017

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,870DeedBook 9146, Page 7698Recorded1/4/2016

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 8505, Page 6577