Skip to content

633 Cookman Ave, Unit 101Asbury Park, NJ 07712

Commercial

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 10, 2006

Property Information

Block2403
Lot8.01
QualifierC0101
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,500
30%
Improvement Value:$393,100
70%
Total Assessment$561,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,885+7.5%
2024$8,268+18.4%
2023$6,984+3.3%
2022$6,758-3.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 8587, Page 4892