Skip to content

501 Grand Avenue Unit 203Asbury Park, NJ 07712

Built 1930

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Mar 31, 2023

Property Information

Block3208
Lot5.06
QualifierC0203
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage885
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,800
30%
Improvement Value:$361,100
70%
Total Assessment$515,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,774+12.6%
2024$6,906+18.4%
2023$5,833+3.3%
2022$5,645-2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft885DeedBook 9639, Page 7325Recorded4/3/2023

Property Sale

Sale
$307,000

From:

To:

Sq Ft885DeedBook 9175, Page 9618Recorded7/18/2016

Property Sale

SaleMulti
$369,900
DeedBook 8512, Page 8055

Property Built

Built

Year Built: 1930