Skip to content

501 Grand Avenue Unit 603Asbury Park, NJ 07712

Built 1930

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 18, 2016

Property Information

Block3208
Lot5.26
QualifierC0603
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage885
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,000
30%
Improvement Value:$401,300
70%
Total Assessment$573,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,638+12.6%
2024$7,673+18.4%
2023$6,481+3.3%
2022$6,273-2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft885DeedBook 9201, Page 4362Recorded12/7/2016

Property Sale

SaleMulti
$375,000
DeedBook 8732, Page 9391

Property Built

Built

Year Built: 1930