Skip to content

218 Second Ave, Unit 104eAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$449,000
Last Sale Date
Jan 27, 2023

Property Information

Block3901
Lot1.04
QualifierC0104
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class2
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage840
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,700
30%
Improvement Value:$323,600
70%
Total Assessment$462,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,032+7.4%
2024$6,546+29.4%
2023$5,058+3.3%
2022$4,895-2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$449,000

From:

To:

Sq Ft840DeedBook 9633, Page 4954Recorded2/7/2023

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft840DeedBook 9585, Page 8014Recorded3/23/2022

Property Sale

Sale
$228,000

From:

To:

Sq Ft840DeedBook 9126, Page 1930Recorded8/10/2015

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft840DeedBook 8987, Page 688Recorded12/20/2012

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 8914, Page 3017

Property Built

Built

Year Built: 1920