Skip to content

501 Grand Avenue Unit 404Asbury Park, NJ 07712

Built 1930

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jun 6, 2025

Property Information

Block3208
Lot5.17
QualifierC0404
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,420
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,700
30%
Improvement Value:$507,900
70%
Total Assessment$725,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,933+12.6%
2024$9,714+18.4%
2023$8,203+3.3%
2022$7,940-1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft1,420DeedBook 9742, Page 4921Recorded6/13/2025

Property Sale

SaleMulti
$485,500
DeedBook 8482, Page 5788

Property Built

Built

Year Built: 1930