Skip to content

510 Monroe Ave, Unit 201Asbury Park, NJ 07712

Built 2007

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jun 1, 2022

Property Information

Block3208
Lot3.05
QualifierC0201
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,493
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,700
30%
Improvement Value:$554,500
70%
Total Assessment$792,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,935+15.5%
2024$10,333+9.8%
2023$9,412+5.3%
2022$8,935+9.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft1,493DeedBook 9599, Page 1321Recorded6/7/2022

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft1,493DeedBook 9302, Page 9051Recorded7/27/2018

Property Sale

SaleMulti
$305,000
DeedBook 8744, Page 556

Property Built

Built

Year Built: 2007