Skip to content

218 Second Ave, Unit 102wAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jul 8, 2021

Property Information

Block3901
Lot1.09
QualifierC0109
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,700
30%
Improvement Value:$412,200
70%
Total Assessment$588,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,959+7.5%
2024$8,338+15.1%
2023$7,241+3.3%
2022$7,007+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 9527, Page 6752Recorded7/15/2021

Property Sale

Sale
$228,000

From:

To:

Sq Ft1,366DeedBook 9062, Page 1939Recorded4/15/2014

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 9013, Page 7040NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/15/2013

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 8378, Page 4896

Property Built

Built

Year Built: 1920