Skip to content

501 Grand Avenue Unit 401Asbury Park, NJ 07712

Built 1930

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Nov 11, 2019

Property Information

Block3208
Lot5.14
QualifierC0401
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage830
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,900
30%
Improvement Value:$354,500
70%
Total Assessment$506,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,011+12.6%
2024$7,116+18.4%
2023$6,010+3.3%
2022$5,818-2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft830DeedBook 9380, Page 7785Recorded11/20/2019

Property Sale

SaleMulti
$310,000
DeedBook 8483, Page 5243

Property Built

Built

Year Built: 1930