Skip to content

508 Seventh Avenue Unit 3Asbury Park, NJ 07712

Built 1930

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block3601
Lot4.04
QualifierC0301
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage870
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,500
30%
Improvement Value:$257,900
70%
Total Assessment$368,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,300+30.2%
2024$4,071+23.8%
2023$3,288+4.3%
2022$3,152-13.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft870DeedBook 9721, Page 3168Recorded1/14/2025

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft870DeedBook 9318, Page 5020Recorded10/29/2018

Property Sale

SaleMulti
$128,000
DeedBook 8287, Page 4375

Property Built

Built

Year Built: 1930