Skip to content

1001 Second Ave, Unit 113Asbury Park, NJ 07712

Built 2010

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jun 19, 2014

Property Information

Block304
Lot3.03
QualifierC0113
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,576
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,900
30%
Improvement Value:$459,600
70%
Total Assessment$656,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,441+10.5%
2024$8,543+34.5%
2023$6,350+2.3%
2022$6,206+11.0%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,576DeedBook 9070, Page 2019Recorded6/23/2014

Property Built

Built

Year Built: 2010