Skip to content

300 Cookman Ave, Unit 112Asbury Park, NJ 07712

Built 2007

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Sep 19, 2014

Property Information

Block3207
Lot1.41
QualifierC0112
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,553
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,300
10%
Improvement Value:$704,800
90%
Total Assessment$783,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,389+1025.5%
2024$1,101+16.5%
2023$945+0.3%
2022$942-1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,553DeedBook 9189, Page 5529NU CodeFarmland / exempt (33)Recorded9/30/2016

Property Sale

SaleMulti
$420,000
DeedBook 8766, Page 8473

Property Built

Built

Year Built: 2007