Skip to content

505 Summerfield Ave, #301Asbury Park, NJ 07712

Built 2007

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
May 3, 2019

Property Information

Block3208
Lot6.05
QualifierC0301
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class2
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,649
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,100
30%
Improvement Value:$403,900
70%
Total Assessment$577,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,949+12.6%
2024$7,951+27.1%
2023$6,254+3.8%
2022$6,026+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,649DeedBook 9349, Page 2482Recorded5/21/2019

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 8776, Page 3712

Property Built

Built

Year Built: 2007