Skip to content

300 Cookman Ave, Unit 118Asbury Park, NJ 07712

Built 2007

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
May 22, 2012

Property Information

Block3207
Lot1.38
QualifierC0118
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,561
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,700
10%
Improvement Value:$708,500
90%
Total Assessment$787,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,245+12.5%
2024$1,107+16.6%
2023$950+0.3%
2022$947-1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,561DeedBook 8953, Page 5427Recorded6/11/2012

Property Sale

SaleMulti
$355,000
DeedBook 8811, Page 7286

Property Built

Built

Year Built: 2007