Skip to content

1001 Second Ave, Unit 203Asbury Park, NJ 07712

Built 2010

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
May 31, 2016

Property Information

Block304
Lot3.23
QualifierC0203
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,681
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,100
30%
Improvement Value:$441,100
70%
Total Assessment$630,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,063+10.5%
2024$8,202+34.5%
2023$6,096+2.3%
2022$5,957+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,681DeedBook 9168, Page 8958Recorded6/3/2016

Property Built

Built

Year Built: 2010