Skip to content

505 Summerfield Ave, #302Asbury Park, NJ 07712

Built 2007

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 10, 2009

Property Information

Block3208
Lot6.06
QualifierC0302
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class2
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,272
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,600
30%
Improvement Value:$379,400
70%
Total Assessment$542,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,407+12.6%
2024$7,469+27.1%
2023$5,874+3.8%
2022$5,661+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2007