Skip to content

1615 Park Avenue Unit 6eAsbury Park, NJ 07712

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 7, 2014

Property Information

Block3707
Lot2.49
QualifierC0605
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,275
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,100
30%
Improvement Value:$471,700
70%
Total Assessment$673,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,691+17.7%
2024$8,236+23.8%
2023$6,653+10.4%
2022$6,029+10.1%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 8144, Page 1220

Property Built

Built

Year Built: 1963