Skip to content

522 Cookman Ave, Unit 2bAsbury Park, NJ 07712

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 1, 2011

Property Information

Block3105
Lot7.05
QualifierC0202
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,300
30%
Improvement Value:$385,800
70%
Total Assessment$551,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,147+12.6%
2024$7,238+35.0%
2023$5,361+2.3%
2022$5,238+0.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900