Skip to content

904 Emory StreetAsbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$1,180,000
Last Sale Date
May 31, 2025

Property Information

Block3301
Lot18
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,693
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$504,500
45%
Improvement Value:$604,600
55%
Total Assessment$1,109,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,295+9.8%
2024$11,198+2.0%
2023$10,978+6.9%
2022$10,274+7.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,180,000

From:

To:

Sq Ft2,693DeedBook 9741, Page 6031Recorded6/9/2025

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft2,354DeedBook 9003, Page 7884Recorded3/22/2013

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 8379, Page 4276

Property Built

Built

Year Built: 1960