Skip to content

117 Borden AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 30, 2015

Property Information

Block1101
Lot37
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings6
Zoning---
Sq Footage2,688
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,900
14%
Improvement Value:$854,400
86%
Total Assessment$989,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,515+45.5%
2024$10,660+101.5%
2023$5,290+8.7%
2022$4,867+16.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 8115, Page 8349

Property Built

Built

Year Built: 1920