Skip to content

402 Fourth Ave, Unit 304Asbury Park, NJ 07712

Built 1975

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
May 13, 2020

Property Information

Block3402
Lot7.17
QualifierC0304
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage423
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,800
30%
Improvement Value:$218,900
70%
Total Assessment$312,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,498+12.6%
2024$3,995+18.4%
2023$3,375+2.3%
2022$3,298+22.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft423DeedBook 9439, Page 4348Recorded9/9/2020

Property Sale

Sale
$72,352

From:

To:

DeedBook 8980, Page 5983NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded11/13/2012

Property Built

Built

Year Built: 1975