Skip to content

300 Seventh Ave, Unit 23Asbury Park, NJ 07712

Built 1965

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jul 20, 2006

Property Information

Block3603
Lot9.17
QualifierC0302
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage430
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,700
30%
Improvement Value:$200,000
70%
Total Assessment$285,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,305+8.5%
2024$3,969+26.0%
2023$3,149+15.4%
2022$2,729+9.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 8583, Page 1666

Property Built

Built

Year Built: 1965