Skip to content

402 Fourth Ave, Unit 306Asbury Park, NJ 07712

Built 1975

Last Sale Price
$137,500
Last Sale Date
Jun 5, 2015

Property Information

Block3402
Lot7.18
QualifierC0306
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage623
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,400
30%
Improvement Value:$299,600
70%
Total Assessment$428,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,156+12.6%
2024$5,468+18.4%
2023$4,618+2.3%
2022$4,514+29.2%
Property History

Property Sale

Sale
$137,500

From:

To:

Sq Ft623DeedBook 9117, Page 7758Recorded6/15/2015

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 8801, Page 1357

Property Built

Built

Year Built: 1975