Skip to content

304 Fourth Ave, Unit 112Asbury Park, NJ 07712

Built 1965

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Sep 4, 2015

Property Information

Block3403
Lot2.07
QualifierC0112
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage618
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,200
30%
Improvement Value:$233,800
70%
Total Assessment$334,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,985+10.5%
2024$4,510+20.5%
2023$3,741+3.3%
2022$3,621+14.5%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft618DeedBook 9131, Page 1774Recorded9/14/2015

Property Sale

SaleMulti
$199,000
DeedBook 8606, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1965